Znajdź swoją łasiczkę, czyli kilka słów o portrecie biznesowym

Jeżeli trop, który zostawiłam w tytule artykułu sprawił, że Twoje myśli powędrowały do jednego z najsłynniejszych obrazów Leonardo da Vinci to … jeden zero dla mnie. Jednak nie ja wyjdę z tej gry zwycięsko. Z tego artykułu wyniesiesz kilka informacji niezbędnych dla Twojego biznesu. W dodatku wszystkie odpowiedzi mieszczą się w jednym słowie. Właściwie w dwóch: portret biznesowy.

Szybki bieg przez sztukę portretowania

Portret Damy z łasiczką (tudzież z gronostajem) kojarzy większość z nas. Podobizna Cecylii uwieczniona na obrazie powstała w XIV wieku we Włoszech. Portret był tworzony etapami, za pomocą pędzla i farb. Jak widać, przetrwał do dziś. I chociaż wielu z nas nie miało okazji zobaczyć go na żywo w krakowskim Muzeum Narodowym, jest bardzo popularny. Kobieta z portretu pochodzi z innej epoki, a mimo to kojarzą ją współczesne pokolenia. To pierwszy krok w utrwalaniu wizerunku, chociaż już mniej popularny. Dzisiaj tworzeniu portretu towarzyszy błysk fleszy i dźwięk migawki w aparacie. W dodatku na efekty nie trzeba już tak długo czekać. Jak wiele się zmieniło od tamtego czasu?

Bądź jak dama

Uwierz mi, że chcesz być jak dama z portretu. Prawdopodobnie się z nią nie utożsamiasz, ale co tu się dziwić.

Nie ta moda.

Nie ten wyraz twarzy.

I na Boga… po co ta łasiczka?

Jednak jest to doskonały przykład dzieła, które przeżyło mistrza. I właśnie o to chodzi. Portret ma pozostawiać ślad w pamięci odbiorcy. Dzieło utrwala wizerunek. Nie skupiaj się teraz na formie, a na przekazie tego dzieła. Zastanów się, co komunikuje ten portret? Młoda, dobrze ubrana (jak na tamte czasy) kobieta o twarzy pozbawionej emocji. Portret prezentował status i pochodzenie Cecylii, był wyrazem jej cnót. I właśnie tak zapisał się w mojej pamięci, gdy zobaczyłam go po raz pierwszy. Ten portret to doskonały przykład efektu budowania marki. Ty też możesz być jak dama. Pytanie brzmi: jak to zrobić?

Portret biznesowy – zbytek czy absolutne must have?

W dzisiejszych czasach wcale nie musisz rozdawać wizytówek, by zauważono Twoją obecność. Niekiedy wystarczy zapach perfum, który ciągnie się za Tobą. Dla osób, które Cię znają pozostawia jasną informację, że korytarzem przechodził TEN JACEK. Podobnie jest z wizerunkiem w sieci. Jesteś najlepszą wizytówką Twojego biznesu. Dlatego nie zdziw się, jeżeli znajdziesz w sieci swoje zdjęcie. Jakie ono będzie? To zależy tylko od Ciebie. Jeżeli obstajesz przy stwierdzeniu, że dobry portret biznesowy to zbytek, uwierz mi, że szybko zmienisz zdanie. Portret działa na zasadzie pierwszego spotkania. Masz tylko jedną szansę, żeby zrobić dobre wrażenie. Dlatego zastanów się, co komunikuje Twój wizerunek w sieci.

Selfie w koszuli to nie to samo…

Ubrałeś koszulę i ustawiłeś się na neutralnym tle. Wykonałeś kilka ujęć telefonem i wybrałeś najlepsze. Jest uśmiech. Dostrzegasz energię. Ale jak Cię widzą inni? Właśnie po to Bóg powołał do życia fotografów z pasją. To osoby, które ustawią Cię w dobrym świetle. Zadbają o najmniejsze szczegóły i doskonały klimat po to, by wydobyć to COŚ. Chodzi o element, który Ciebie wyróżnia. Detal sprawiający, że zostaniesz zapamiętany. U damy jest to łasiczka, która symbolizuje jej niewinność. Dlaczego to takie ważne? By dobrze komunikować poprzez obraz. Wystarczy jedno spojrzenie na portret, by przypisać cechę dominującą. Dlatego to, jak wypadniesz nie jest bez znaczenia.

Zacznij mówić bez użycia słów

Portret biznesowy to teoretycznie jedno zdjęcie. Dobry fotograf wie, jak pokazać na nim wiele twarzy. Co mówi do odbiorcy Dama z łasiczką? Jestem elegancka, ale tajemnicza. Jestem niewinna, ale wiele ukrywam za delikatnym uśmiechem. Rozumiesz?

Portret biznesowy to nie tylko postać uchwycona w przerwie od pracy. Zdjęcie ma determinować pewne wartości, odzwierciedlić Twoje osobiste logo, coś wyrażać. Dlatego w czasie tworzenia portretu biznesowego warto skupić się na przekazie. Tylko dobry fotograf będzie w stanie uchwycić ulotną chwilę, która postawi kropkę nad wizerunkiem Twojej firmy. Zacznij mówić do swoich klientów bez użycia słów. Zrób to za pośrednictwem dobrze wykonanego portretu biznesowego.

Dlatego ponowię pytanie: czy chcesz być jak Dama z łasiczką?

Agata